Home / Staff
Staff

 

2016-2017 DANTE SCHOOL
STAFF AND PUPIL GROUPS

 

Grade/Group Teachers Room
K-001 Maria Bilyj (Eng) & Mary Benvenuto (Fr) 115/112
K-002 Mary Benenuto (Fr) & Maria Bilyj (Eng) 112/115
Gr. 101 Sandra Ferrara (Eng) & Linda Sbrissa (Fr) 118/121
Gr. 102 Linda Sbrissa (Fr) & Sandra Ferrera (Eng) 121/118
Gr. 201 Maria Cerone (Eng) & Elaine Frenette (Fr) 120/119
Gr. 202 Elaine Frenette (Fr) & Maria Cerone (Eng) 119/120
Gr. 203 Nahal Derayeh (Fr) & Romina Corbi (Eng) 115
Gr. 301 Maria Cerone (Eng) & Elaine Frenette (Fr) 207/206
Gr. 302 Angela D'Aiuto (Eng) & Daniela Padulo (Fr) 206/207
Gr. 401 Adriana D'Angelo (Eng) & Isabella Pasqualini (Fr) 213/212
Gr. 402 Isabella Pasqualini (Fr) & Adriana D'Angelo (Eng) 212/213
Gr. 501 Giovanna Orobello (Eng) & Lory Kesserian (Fr) 205/204
Gr. 502 Lory Kesserian (Fr) & Giovanna Orobello (Eng) 204/205
Gr. 503 Dina Simec (English & French) 203
Gr. 601 Julie Pisani (Eng) & Chantal Dussault (Fr) 202/201
Gr. 602 Chantal Dussault (Fr) & Julie Pisani (Eng) 201/202

 

Teaching Specialists

Italian Pelo: Maria Grasso
Giovanna Campoli
Lorenzo Priolo
Physical Education: Ryan Grad
Suzanne Gold
Resource Specialist: Marie-Josée Nardelli
Raimonda Trapani
Music Specialist: Noémie Battista
Art Specialist: Franca Mambro

 

Support, Technical & Professional Staff

Principal Mike Talevi
Secretarial Pina Ippolito
Silvana Antonelli
Spiritual Community Animator Maria Kelly (Wednesday)
Nurse Marie Pellitier (Friday)
Psychologist Claudia Guerrera (Thursday)
Child Care Workers Tina Psaradellis
Joanna Forli
Marisa Tarasco
Social Worker Carmela Piazza (Tuesday)
Speech Therapist Pamela Goldsmith (Monday)
Library Technician Deanna (Monday 50% / Thursday)
Daycare Workers Angela Crispino (Technician) Mimma Berardi
Maria Santino Janice Dupuis
Gloria Reale Franca Maurati
Franca Bertucci Lorella Torchia
Day Caretaker Sylvain Bonin
Night Caretaker Mike Lento
Lunch Supervisors Rita Pinelli Giovanna Donia
Angelina Corrado Sylvie Lisella
Nadia Di Rocco Lina Prioriello
Rosanna Nobile Emily Biagioni